ایده، طراحی، اجرا

دامنه های ناب

هر آنچه که می بایست قبل از انتخاب دامنه بدانید

اگر شما هم مثل بسیاری از افراد دیگر قصد ایجاد یک وب سایت برای کسب و کار خودتان دارید، پس باید به فکر انتخاب یک نام درست و ماندگار برای وب سایت خود باشید. دامنه وب سایت، در واقع همان آدرس مخصوصی است که هر وب سایت را با آن می شناسند. به عنوان مثال وقتی سایت nic را به این صورت سرچ می کنید: www.nic.ir  در واقع nic همان دامنه مورد نظر است. یکی از دردسر های شیرین راه اندازی وب سایت، انتخاب دامنه مناسب است که می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی کسب و کار و تجارت شما داشته باشد و اگر به درستی انتخاب شود، این تاثیر قطعا مثبت خواهد بود. باید توجه داشت که خرید دامنه، با داشتن یک سری ویژگی های مناسب، میتواند بهترین انتخاب شما باشد. با اف یک دیزاین همراه باشید تا چند نمونه از این ویژگی ها را به شما معرفی کنیم.

1 دامنه و برند را به هم مرتبط کنید

وقتی آدرس سایت خود را منتشر می کنید، اشخاصی که می خواهند سایت شما را جستجو کنند، به طور خودآگاه و یا حتی ناخودآگاه، در مورد آن فکر می کنند و با خود حساب و کتاب می کنند که آیا می توانند به سایت شما اعتماد کنند یا خیر. فرض کنیم که شما دارای یک کتاب فروشی هستید و می خواهید با ایجاد وب سایت در حوزه کتاب و کتاب خوانی، محصولات خود را به فروش برسانید. اگر شما دامنه هایی همچون www.ketabforoshi.ir و یا مثلا www.ketab-sell.ir را برگزینید، به مشکل بر خواهید خورد، چون این اسم ها معمولا به سادگی به خاطر نخواهد ماند و  ممکن است اعتماد مشتری جلب نشود. به علاوه، طبق تجربه کاری در اف یک دیزاین مشخص شد که استفاده از خط های تیره، از اعتبار دامنه می کاهد و آن را غیر معتبر نشان می دهد. اما برای مثال دامنه ای مثل www.ketab8.ir می تواند گزینه خوبی باشد. چون هم در مورد کسب و کار توضیح می دهد و هم به راحتی به خاطر سپرده خواهد شد. پس برای خرید دامنه مناسب، این نکته را فراموش نکنید.

2 تلفظ و نوشتن آسان، پیشنهادی از طرف اف یک دیزاین

اصلی به نام «آسانی پردازش» وجود دارد که می گوید، انسان ها معمولا می توانند با چیزی که به راحتی به زبان آورده می شود و یا می توانند به آن فکر کنند، راحت تر و بهتر ارتباط برقرار می کنند و آن را به خاطر خواهند سپرد. با توجه به این اصل، در هنگام خرید دامنه باید دامنه ای را انتخاب کنید که تلفظ آن برای افراد ساده باشد و کاملا آن را متوجه شوند. برای مثال www.sprt.ir کمی مبهم به نظر می رسد اما، www.sport.ir به نظر کاملا مناسب خواهد بود.

3 دامنه هرچه کوتاه تر، بهتر

نکته مهم دیگر در مورد خرید دامنه این است که، اگر طول دامنه را کوتاه تر کنید، شانس بیشتری برای به خاطر سپرده شدن در ذهن کاربران خواهید داشت. هرچه طول دامنه کمتر باشد، نوشتن آن راحت تر و در نتیجه، باعث ماندگاری بیشتر در خاطر خواهد شد. به علاوه اینکه اگر این مورد رعایت شود، می تواند در جستجوی شبکه های اجتماعی و موتور های جستجوگر همچون گوگل، تاثیر به سزایی داشته باشد. اما این نکته را هم فراموش نکنید که کوتاه شدن دامنه، نباید به قیمت از بین رفتن معنا و مفهوم آن تمام شود. به عنوان مثال دامنه www.mech.ir گزینه مناسبی نیست، چون معنای mech که مخفف کلمه mechanic به معنی مکانیک است، از بین رفته است. نکته حائز اهمیت اینکه، در زبان فارسی استفاده از مخفف ها چندان مرسوم نیست. دامنه www.mechanic.ir انتخاب بهتری است.

4 کدام پسوند را انتخاب کنیم؟

امروزه با وجود این همه سایت مختلف با پسوند های مختلف، شاید فکر کنید که اجباری برای خرید دامنه با یک یک پسوند مناسب وجود ندارد و می توانید از هر پسوندی که دلتان بخواهد استفاده کنید. اما در واقعیت این چنین نیست. پسوند .com با وجود ظهور دامنه های متعدد، هنوز هم که هنوزه، معتبر ترین و معروف ترین پسوند برای انتخاب دامنه است. اگر شما هدفتان، محدود کردن جامعه مورد نظرتان است، می توانید از دامنه مثل www.ketab8.reciepes استفاده کنید. ولی اگر قصد تبدیل شدن به یک برند را دارید، در نهایت باید از دامنه .com استفاده کنید. اگر هم دامنه شما با پسوند .com از قبل ثبت شده بود، از پسوند های دیگر مثل .co ، .net  و ... استفاده کنید.

5 کپی برداری از دامنه برند های معتبر ممنوع

نکته ای که اف یک دیزاین به شما گوشزد می کند این است که، دامنه ای را که مربوط به یک برند خاص است انتخاب نکنید، این موضوع علاوه بر اینکه ممکن است از دیدگاه خود شما و یا دیگران، کپی برداری از برند دیگر تلقی شود، حتی ممکن است پیگرد های قانونی داشته باشد و به مشکلات قضایی برخورد کنید. برای مثال کلمه «دیجی» که امروزه خیلی از وب سایت ها از آن استفاده می کنند.

6 دامنه باید دارای مفهوم باشد

اگر دامنه شما به گونه ای باشد که کاربر با شنیدن آن، یک دید کلی از محتوای درون وب سایت و برند شما به دست بیاورد، می توان گفت این مسئله به نقطه قوتی برای شما تبدیل خواهد شد. برای مثال اگر شما نام دامنه تان ربطی به محتوای آن نداشته باشد، خیلی سخت می توان به مفهوم اصلی آن پی برد. مثلاً دامنه شما اسم یک شهر است ولی مطالب آن در زمینه علم و فناوری است. البته مگر اینکه شما مراحل ثبت برند خود را انجام داده باشید.

7 دامنه را شامل کلمه کلیدی وب سایت کنید

ممکن است در ذهن شما این مسئله وجود داشته باشد که قرار دادن کلمه کلیدی در دامنه وب سایت، می تواند کمک کننده باشد، اما باید عرض شود که این مورد، نسبت به زمان گذشته، تاثیر کمتری دارد. استفاده از کلمه کلیدی ممکن است به دیده شدن وب سایت کمک کند اما، در نظر داشته باشید که نام دامنه نباید فقط از کلمات کلیدی تشکیل شده باشد. مثلاً www.ketab-foroshi.ir گزینه مناسبی برای یک وب سایت فروش کتاب نیست. شما حتی می توانید از نام هایی که در ظاهر هیچ ربطی به کار شما ندارند هم استفاده کنید. در واقع می توان گفت مشکلی بابت خلاقیت داشتن در انتخاب نام دامنه وجود ندارد. برای مثال، وب سایت هایی مثل اسنپ، بامیلو، پونیشا، آمازون، گوگل، یاهو و ... کلمه کلیدی در آن به کار برده نشده و در عین حال، شرکت هایی مثل دیجی کالا، تپسی و ... به صورت خلاقانه، از کلمه کلیدی در نام دامنه استفاده کرده اند.

8 اگر دامنه مورد نظرمان قبلاً ثبت شده باشد چه کنیم؟

پس از استعلام دامنه سایت، اگر دامنه، قبلا به ثبت رسیده بود، می توانید کمی خلاقیت را به کار اضافه کنید و با تغییر در آن، حتی آن را خاص تر کنید. به عنوان مثال اگر دامنه مورد نظر شما www.poshak.ir  در دسترس نبود، می توانید از www.behposhak.ir استفاده کنید و یا میتوانید با شماره 09151597297 در واتس اپ ارتباط بگیرید تا نام های پیشنهادی مناسبی را به شما بگوییم.

با نگاه عمیق تری به دامنه ها نگاه کنید

قیمت ها در تاریخ 17 آبان 1400 بروزرسانی شده است.
نام دامنه وضعیت (آزاد یا بسته) قیمت زمینه کسب و کار
0ta100design.ir آزاد 1 میلیون تومان طراحی های مختلف
123hesab.ir آزاد 21 میلیون تومان حسابداری و ابزارآلات
andishe-gh.ir آزاد 2 میلیون تومان موسسه های مطالعاتی
avzarha.ir آزاد 4 میلیون تومان سایت های مذهبی
aksoprint.ir آزاد 2 میلیون تومان چاپ عکس آنلاین
axmx.ir آزاد 19 میلیون تومان چاپ عکس آنلاین
abarbime.ir آزاد 151 میلون تومان بیمه و صدور بیمه آنلاین
abarbimeh.ir آزاد 151 میلون تومان بیمه و صدور بیمه آنلاین
bimeirana.ir آزاد 190 میلیون تومان بیمه و صدور بیمه آنلاین
filerar.ir آزاد 91 میلیون تومان وب سایت های دانلودی
golchine.ir آزاد 7 میلیون تومان وب سایت های موزیک و...
123ketab.ir آزاد 123 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
abiketab.ir آزاد 29 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
badizbook.ir آزاد 13 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
bookara.ir آزاد 10 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
ketabb.ir آزاد 13 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
ketabd.ir آزاد 6 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
ketabdad.ir آزاد 16 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
ketabnaz.ir آزاد 3 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
ketabran.ir آزاد 8 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
rozketab.ir آزاد 14 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
seoketab.ir آزاد 65 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
taxibooks.ir آزاد 21 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
tap30book.ir آزاد 20 میلیون تومان کتاب و کتابفروشی های آنلاین
kosarlaw.ir آزاد 2 میلیون تومان وب سایت های حقوقی
novinupvc.ir آزاد 3 میلیون تومان صنعت لوله و اتصالات
shahnamehtoos.ir آزاد 6 میلیون تومان وب سایت های ادبی
nudge.ir ❌ فروخته شده است ❌ 11 میلون تومان موسسه علمی و پژوهشی